10.5.2008

Zápas století mezi týmy Veterans Boys a Sucholožští Dravci o mistra Sucholožského kontinentu na furt neboli na věčnost


Cesta k zápasu

Dovolte, abych Vám čtenářům přiblížil dlouhou cestu k uspořádání fotbalového zápasu o mistra sucholožského kontinentu a provedl Vás i samotným utkáním. Již několik let se marně snažil tým kolem renomované závodní stáje „Matylda“ vyzvat ostatní fotbalové týmy Suché Lozi, ale bohužel se nenašel žádný odvážný soupeř (Hroši, Grizli, Komáři). Teprve až na počátku roku 2008 se objevili vyzyvatelé. Jelikož domluva fotbalového utkání na takto vysoké úrovni přináší spoustu nelehkých úkolů (vybrat neutrální fotbalové hřiště, domluvit gáži a pojištění pro fotbalové „špílmachry“, domluvit systém samotného utkání), probíhaly již od února roku 2008 utajená jednání mezi oběma generálními managery teprve vznikajících týmů, a musím podotknouti, že tato jednání byla velmi tvrdá, ale korektní z obou stran.

První jednání

Za stranu závodní stáje „Matylda“ vedl jednání generální manager Emil T. Janiga a za stranu vyzyvatele Josef E. Berka. První důležitou věcí bylo sestavení obou týmů. Protože osobnosti kolem „Matyldy“ NEPOSKLÁDAJÍ kompletní fotbalové mužstvo, bylo domluveno jejich posílení o bývalé fotbalové hráče a tím pádem i o přejmenování týmu na již známé „Veterans Boys“. Vyzyvatelem se stal tým složený z hráčů dorosteneckého věku – „Sucholožští Dravci“. V další fázi probíhalo jednání o výběru realizačních týmů a hráčů. Manager Emil T. Janiga si jako trenéra pro svůj tým zvolil, musím říct velmi prozřetelně legendárního střelce Josefa E. Veleckého. Trenérem druhého týmu byl vybrán vycházející hvězdička Michal Č. Mahdal. Po oboustranné dohodě byl pro zápas zvolen jako povrch tráva (v jednání byly i škvára, asfalt a šotolina) na fotbalovém hřišti ATHLETICO TJ SOKOL SUCHÁ LOZ. Legendární utkání bylo domluveno na sobotu 26.4.2008 v 15.30 hod. Tvrdá diskuse se poté vedla ohledně proviantu. Nakonec s přihlédnutím na katastrofální stav tělesné stránky účastníků v obou týmech bylo dohodnuto jako občerstvení pivo a klobásky. Poté následovala jednání managerů ohledně draftování hráčů pro své týmy. Vše se muselo vyřešit do 25.4.2008, kdy byla domluvena předzápasová tisková konference za účasti obou managerů, trenérů týmů a kapitánů fotbalových mužstev. Zde se měla uskutečnit i poslední jednání ohledně systému zápasu.

Tisková konference

Po tvrdých vyjednáváních mezi agenty hráčů a managery a po několika neformálních schůzkách managerů přišel den tiskovky. Ta se podle plánů uskutečnila v pátek 25.4.2008 ve 20.30 hod. v Baru Kobra. Jako první zde byli představeni kapitáni. Za tým „Veterans Boys“ byl zvolen dravý a nevybíravý hráč Michal P. Večeřa a v týmu „Sucholožských Dravců“ Miroslav P. Horňák. Zde si přísedící obou týmů vyměnili složení mužstev (viz. níže) a předběžné sestavy, jenž byly oboustranně přijaty. Byla domluvena následující pravidla: pro výborné fyzické dispozice všech hráčů se bude hrát 2x45 minut, pro větší atraktivnost zápasu se bude střídat hokejovým způsobem, rozhodčím v 1. poločase bude manager Josef E. Berka a v druhém trenér mužstva „Veterans Boys“ Josef E. Velecký. Jelikož televizní rosničky předpověděly na tento významný den velmi teplé počasí, bylo povoleno občerstvení ve formě vitamínu B (PIVO) přímo na střídačkách. Pozápase se pak budou předávat diplomy za týmové i individuální ocenění. Celá akce bude završena doplněním živin u společného grilování. Po dvou hodinách velmi úspěšného vyjednávání se trenéři i kapitáni týmů odebrali do svých domovů. V debatě pokračovali už jen manageři. Ti, protože měli velkou radost z průběhu vyjednávání zápasu, nebrali zřetel na správnou předzápasovou životosprávu (oba dva se překvapivě napsali na soupisky svých týmů) a „DOLAĎOVALI“ věci na zápas do ranních hodin.

V den zápasu

Od samého sobotního rána byla ve vzduchu cítit nervozita a napětí. Nejdůležitější věcí bylo dopravit občerstvení (vitamín B) z Uherského Brodu na místo konání zápasu. Po předchozí noci se heroicky tohoto úkolu zhostili oba manageři a jako řidič to „vyhrál“ kapitán Michal P. Večeřa. Po obědě tým Veteránů připravil hřiště, zapojil chlazení a narazil bečku mezi střídačkami. Zde bych chtěl poděkovat Michalu P. Večeřovi za půjčení 100 m „prodlužky“ a Josefu E. Veleckému za sponzorský dar ve formě umělohmotných kelímků o obsahu 0,5 l. Tým Dravců pak zajistil dřevo na pozápasové grilovaní. Celou dobu nám tuto akci zpříjemňovala lahodná hudba mixovaná Přemyslem P. Mahdalem.

Zápas

Vše již bylo nachystáno a blížil se čas výkopu dlouho očekávaného a trpce připraveného zápasu. Na střídačkách nervózně přešlapovali oba trenéři.

Taktiky:

Trenér „Veteránů“ představil odvážný, vzhledem ke kvalitě svých hráčů ne moc překvapivý systém hry 4-3-3. Podle jeho slov zvolil tuto taktiku proto, že se může spolehnout na velmi kvalitní a vytrvalé záložní hráče. Tím pádem nemusí „uhánět“ své dva útočníky, ale ulehčí jim práci tím, že rozvrhne zatížení mezi útočníky tři. Z neoficiálních zdrojů blízkých trenérovu rodinnému zázemí však víme, že tento manévr byl spíše vynucen zraněním jeho klíčového útočníka Františka B. Vítka, jenž za své zranění v přípravném utkaní předchozí týden byl pokutován blíže neupřesněnými nadávkami. Naopak tým „Dravců“ měl velké potíže se složením záložní řady. Zde chyběl dlouhodobě zraněný Michal Č. Mahdal a několik dní před zápasem se zranil klíčový „středopolař“ Lukáš H. Haloda. Tím pádem musel trenér poslat na hřiště sestavu 4-4-2. Tímto tahem se snažil zahustit střed hřiště proti kvalitní záloze soupeře, což si mohl dovolit i díky kvalitnímu útoku. Nyní si představme soupisky obou týmů:

„Veterans Boys“

Manager: Emil Tygr Janiga Trenér: Josef Edina Velecký Team: 1. Emil Tygr Janiga 2. Přemysl Podlaha Mahdal 3. Michal VTK Mahdal 4. Michal Pupek Večeřa 5. Radim Blinkr Mahdal 6. Marek Buchta Mahdal 7. Miroslav Pompo Brímus 8. Zdeněk Kula Vítek 9. Antonín Čuba Čubík 10. Luděk Maxa Chovanec 11. Petr Michal Gregárek 12. Marek Kmoch Procházka 13. Petr Brímus ze Sídliště 14. Ondřej Řízek Rezek Zraněn- František Bleha Vítek

„Sucholozští Dravci“

Manager: Josef Eugen Berka Trenér: Michal Čápo Mahdal Team: 1. Josef Eugen Berka 2. Jakub Maroš Mahdal 3. Petr Salám Lekeš 4. Miroslav Piroh Horňák 5. Vojta Nepiroh Horňák 6. Robin Otynek Gazdík 7. Patrik Fornůsek 8. Lukáš Štégr 9. Michal Kmín Kočica 10. Jiří Kala Kalavský 11. Martin Morgen Čubík 12. Luděk Podolan Zraněn- Michal Čápo Mahdal Zraněn- Lukáš Hali Haloda Nepřítomen- Marek Velecký

1. poločas

V 15.30 přivedl rozhodčí Josef E. Berka na hřiště kompletní týmy. Nejdříve pozdravily přítomné diváky, a že jich nebylo málo, a poté proběhla zdravice mezi mužstvy navzájem. Los o míč a stranu vyhrál kapitán hostujících „Veteránů“ (zvolil „spodní“ stranu hřiště), kteří nastoupili v oranžových „dresech“ a z pohledu střídaček hráli zprava doleva s úvodní sestavou: Mahdal P. – Vítek Z., Chovanec L., Janiga E., Rezek O. – Mahdal M., Čubík A., Gregárek P. – Brímus P., Večeřa M., Procházka M. Míč rozehrával tým domácích dravců hrající z pohledu střídaček zleva doprava v modro-zelených „dresech“. Úvodní sestava: Mahdal J. – Kočica M., Šteger L., Lekeš P., Kalavský J. – Horňák V., Gazdík R., Podolan L., Fornůsek P. – Horňák M., Čubík M. První poločas se hrál v docela svižném tempu, přičemž více ze hry měl celek „Veteránů“. Zde se vyplnila i předpověď hostující trenéra, kdy hlavními tahouny ofenzivy byli krajní záložníci Gregárek a Mahdal M. Po několika pěkných kombinacích rychlých narážeček ve středu hřiště se dostali do nebezpečných zakončení. Po jedné z těchto akcí s ledovým klidem zakončil Gregárek, čímž se tým hostů dostal do vedení 0:1. Na druhé straně si pak obrana domácích vesměs poradila s dalšími útoky. I přes mírné protesty, které málem skončily karetním napomenutím některých hráčů týmu hostí (Chovanec, Mahdal M., Janiga), proti řízení hry sudím s absurdním osočením, že nadržoval týmů domácích, byl rozhodčí oceněn známkou 2 (1-nejlepší, 5- nejhorší).

2.poločas

Během 1. poločasu se na tento významný a mediálně atraktivní souboj přijel podívat i trenér (meziřádky čtete skaut) jednoho z týmů Sigmy Olomouc Lukáš Staroba, který už delší dobu sonduje nadějné hráče z obou mužstev. Aby si hráče mohl prohlédnout co nejlépe, byla mu nabídnuta funkce rozhodčího, kterou přijal. Do druhého poločasu se k týmu „Veteránů“ připojil opozdilec Mahdal B. Marek. Do hry domácího týmu promluvil Berka a na střídačku si sedl Fornůsek. Po přestávce se začala projevovat agresivní hra hostujícího týmu, kdy mu v teplém počasí začaly docházet síly a do šancí se dostávali hráči domácího celku. Hra se v této fázi přelévala z jedné strany na druhou a o vyložené gólové šance nebyla nouze. Bohužel utkání trochu zakalila zranění na obou stranách. Z týmu „Veteránů“ musel ze hry odstoupit se zraněním kotníku Vítek Z., jehož rekonvalescence zabere několik týdnů u televize. Z týmu domácích musel ze hry odstoupit Horňák V., jehož zranění nebylo tak vážné a vyžádá si jenom několikadenní klid. Jak jsem již předešel, šancí bylo na obou stranách jako maku. Mezi nejnebezpečnějšími útočníky v týmu hostů byl Procházka, jehož geniálně-šílené průniky do domácí obrany někdy zvedaly ze sedačky i vlastního trenéra, a to především když se mu za záhadných okolností podařilo ohrozit i vlastního gólmana, a Večeřa, který řešil své situace s ledově chladnou hlavou. Na straně domácích se začala více do hry dostávat záloha. Krajní záložníci pak více rozdávali míče na útočníky a střed zálohy vyztužil nastoupivší Berka. Několik šancí se podařilo zahodit i domácímu útočnému duu Čubík M. – Horňák M. Ale to, co se podařilo zazdít Berkovi, který se dostal asi do tří vyložených šancí, přičemž jednou minul prázdnou bránu, nemá obdoby. A ve druhém poločase i jeho vinou domácí celek nedokázal vstřelit gól a tím prohrál. Zde se pak nabízí otázka, co obsahovala obálka, kterou po zápase převzal manager a hráč domácího týmu za zavřenými dveřmi od managera Janigy. Jistotu a klid pak hostujícímu týmu zajistil druhým gólem v síti domácích Mahdal B. M. Po ukončení zápasu pak ještě proběhlo porovnání obou mužstev v penaltových rozstřelech. Viděli jsme zakončení německé (ušmudlané), anglické (minimálně od jedné tyče) někdy i sucholožské (tzv. topolové). Musím konstatovat, že hráči týmu Slavie Praha se od nás v tomto směru mají hodně ale hodně co učit. Tím musím konstatovat, že ve vražedném tempu, v zápase plných originálních řešení jednotlivých hráčů, při kterých trenéři ztratili hodně nervových buněk, prohrál domácí tým „Sucholožských Dravců“ s týmem „Veterans Boys“ 0:2

Po zápase

Po ukončení zápasu přišlo na řadu všemi očekávané občerstvení s grilováním. Obě mužstva si mohla vyzkoušet NOVÉ SPRCHY místního klubu. Mezitím zasedla hromadná komise složena s managerů Josefa E. Berky a Emila T. Janigy, aby vyhodnotila nejlepší individuality obou týmů. Zde je přehled ocenění: Putovní diplom za 2. místo převzal trenér domácího týmu Michal Čápo Mahdal. Putovní diplom za 1. místo převzal trenér hostujícího týmu Josef Edina Velecký. Ocenění pro nejlepšího hráče domácího týmu obdržel Jakub Maroš Mahdal. Ocenění pro nejlepšího hráče hostujícího týmu obdržel Marek Kmoch Procházka. Nejlepším střelcem (zápasu + penaltového rozstřelu) byl hráč týmu „Veteránů“ Marek Buchta Mahdal.

Závěrem

Po splnění veškerých povinností s občerstvením (vypilo se 200 piv a snědlo asi 10 kg klobás) se uklidily místnosti kabin i venkovních prostor a po 22. hodině se většina starších účastníků přesunula slavit do již dříve zmíněného velmi nebezpečného Baru Kobra. Zde i přes pozápasovou únavu hráči předvedli, že ještě nepatří do starého železa, a dokázali ztenčit zásoby alkoholu v místním baru a předvést i nové dosud nevídané tance. Horší to ovšem bylo až v pondělní pracovní den, kdy většina z nich vypadala jako „reklama na pohyb“ a jednoduché úkony jako lezení po lešení nebo chůze ze schodů vyvolávala nejtemnější myšlenky. Tímto chci poděkovat všem, co se podíleli na perfektním průběhu této akce, od realizačních týmů přes hráče až po fanoušky.

B+B